Agile Life Planning: Definiowanie zadań do osiągnięcia celów.

Agile Life Planning: Definiowanie zadań do osiągnięcia celów.

Czy wiesz, dlaczego konieczne jest klasyfikowanie i wyróżnianie celów? Rozważaliśmy w poprzednim artykule, w jaki sposób możesz wymyślić listę swoich celów oraz dlaczego jest to niezbędne. Teraz zobaczmy, jak możesz dalej poradzić sobie z taką listą.
18 wrz 2018 1540
Czy wiesz, dlaczego konieczne jest klasyfikowanie i wyróżnianie celów?

Rozważaliśmy w poprzednim artykule, w jaki sposób możesz wymyślić listę swoich celów oraz dlaczego jest to niezbędne. Teraz zobaczmy, jak możesz dalej poradzić sobie z taką listą. Pierwszą rzeczą, którą musimy rozważyć jest to, że nie możemy tak po prostu zacząć pracować nad celami, które są wysokiego szczebla, przechodząc płynnie od jednego celu do następnego. Gdybyś uzupełniał listę używając i łącząc różne metody definiowania celów, to prawdopodobnie stałaby się raczej eklektyczna - punkty takiego planu mogą (i powinny) być bardzo różne od siebie.

Po pierwsze, pomimo że wszystkie cele odzwierciedlają Twoje aspiracje, podejście do ich osiągnięcia może być bardzo różnorodne. W jednym przypadku potrzebujesz jednorazowo osiągnąć coś istotnego, a w kolejnym przypadku chcesz posiąść inne spojrzenie na życie i osiągać regularny sukces.

Po drugie, cele mogą być całkowicie różne jeśli chodzi o ich wagę lub ambicje - możemy różnie rozumieć co należy zrobić, aby je osiągnąć. W przypadku niektórych celów lub aspiracji może nie istnieć "harmonogram działania" - mogą stanowić jedynie ogólny kierunek.

W przypadku pierwszego argumentu możemy podzielić całą listę naszych celów na dwie kategorie - cele jednorazowe oraz cele długoterminowe. Będziesz musiał oczywiście pracować z celami z każdej z tych kategorii w inny sposób. Biorąc pod uwagę różne skale ważności i szczegóły tych celów, najlepszym rozwiązaniem byłoby rozłożenie ich na mniejsze, czyli podzielenie każdego większego celu na zestaw mniejszych zadań i etapów.

Definiowanie_zadan_do_osiagniecia_celow.pngAlgorytm przeobrażania listy celów w zadania i nawyki.

1. Aby przeobrazić ogólną listę celów w naprawdę funkcjonalne i łatwe narzędzie, należy wykonać następujące kroki:

Podziel listę celów na 2 grupy:

  • Te, które implikują pewne ważne ostateczne wyniki; nazwijmy je po prostu "CELAMI"; i
  • Te, które implikują osiągnięcie jakiegoś trwałego wyniku lub efektu; nazwijmy je "MOŻLIWOŚCIĄ"

2. Rozłóż te cele i możliwości na serię zrozumiałych zadań i etapów, aby osiągnąć ten pierwszy i rozwinąć ten drugi: cele są następnie podzielone na zadania i możliwości - na nawyki. Zbuduj "harmonogram działania" dla każdego przedmiotu.

3. Zbuduj wspólną strukturę, mapę myśli dla celów, zdolności, umiejętności i zadań, aby je osiągnąć.

Algorytm_przeobrazania_listy_celow_w_zadania_i_nawyki.PNGKrok 1. Klasyfikacja: Cele i Możliwości

Tak więc, na pierwszym etapie pracy z zaplanowanym celem, należy przejrzeć wszystkie wiersze na liście i określić, do której z dwóch grup się odnosi:

Grupa 1 - Cele. Aby uzyskać jednorazowy, ostateczny wynik.

  • Są to kamienie milowe (ang. milestones)/aspiracje do osiągnięcia/realizacji jednorazowo. Gdy tylko wymagany wynik zostanie osiągnięty, odpowiedni cel zostaje spełniony i zamknięty. Możesz wtedy to podkreślić, oznaczyć, wskazać, oflagować, cokolwiek.
  • W rzeczywistości, aby zrealizować te cele, musisz wdrożyć pewien projekt, który ma określone warunki końcowe. Najprostszymi przykładami takich celów są: zaoszczędzenie określonej kwoty pieniędzy, odwiedzenie jakiegoś miejsca, dostanie awansu, itp.
  • Słowo "cele" będzie odnosiło się do tej grupy, chociaż druga grupa w rzeczywistości również je uwzględnia. Ale cele w grupie 2 są trochę innego rodzaju.

Grupa 2 - Możliwości i Umiejętności. Ich celem jest ciągły efekt.

  • Spójrz na tę grupę, poprzez następujący przykład. Załóżmy, że planujesz prowadzić zdrowy tryb życia; jest to całkiem przyzwoity cel, ale nie ma punktu końcowego, w którym można by przestać to robić. Tutaj, w przeciwieństwie do grupy 1, celem jest proces, styl życia, pewne regularne czynności.
  • Aby zachować określony styl życia, musisz uczynić z niego nawyk. Albo, żeby być dokładniejszym, musisz zdobyć wiele przydatnych nawyków, które będą kształtować ten styl życia, twoje umiejętności i możliwości.
  • Grupa celów umiejętności ma na celu ciągły rozwój i ulepszanie samego siebie.
  • Na tym etapie wystarczy zaznaczyć każdy punkt w planie, określając go też jako "cel" lub "możliwość".

W drugiej części artykułu w przyszłym tygodniu rozważymy dekompozycję celu.

Pavel Novikov 
Program Manager

Udostępnij

Masz jeszcze jakieś pytania?
Skontaktuj się z nami
Thank you!
The form has been submitted successfully.