Jak przygotować się do certyfikacji IIBA. Wyzwania i hacki

Jak przygotować się do certyfikacji IIBA. Wyzwania i hacki

Powstało wiele artykułów i książek na temat przygotowania do egzaminu IIBA. Nie czujemy potrzeby powtarzania tego, co mówią inni, jednak w tym artykule skupimy się na kwestiach, które nie zostały uwzględnione na www.
14 gru 2021 846
Powstało wiele artykułów i książek na temat przygotowania do egzaminu IIBA. Nie czujemy potrzeby powtarzania tego, co mówią inni. Poza tym, strona internetowa IIBA została niedawno zaktualizowana i stała się naprawdę pouczająca oraz łatwa w użyciu. Teraz możesz szybko znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące cen, rejestracji i nie tylko.

Jednak w tym artykule skupimy się na kwestiach, które nie zostały uwzględnione na www.

Czy BABOK jest dla nas jak Biblia?

Tak i nie. Dla przykładu, chociaż BABOK zawiera 50 technik, które analitycy mogą wykorzystać w swojej pracy, nie jest zabronione dodawanie własnych do tej listy. Jeśli używasz w swojej pracy "Sześciu myślących kapeluszy" Edwarda de Bono lub "Kreatywnej strategii Disneya" i pomoże Ci to osiągnąć cele projektu, Twój zestaw narzędzi okaże się cenniejszy.

Czy konieczne jest przeczytanie BABOK-a lub zaliczenie kursów w oparciu o BABOK, jeśli nie planujesz w najbliższym czasie uzyskać certyfikatu?

Myślę, że tak. To jest nasz standard zawodowy i zawsze warto wiedzieć, czego "de iure" wymaga się od analityka biznesowego. Dodatkowo masz szansę zidentyfikować obszary, w których możesz nie być jeszcze dostatecznie rozwinięty i przystąpić do pracy nad planem rozwoju dla siebie.

Na wszelki wypadek, jeśli opis roli analityka biznesowego zawiera wymagania, takie jak dobra znajomość języka SQL lub doświadczenie w administrowaniu serwerami UNIX, nie próbuj spierać się z rekruterem odwołując się do BABOK. Istnieją różne role z różnymi wymaganiami.


Kiedy powinieneś zacząć czytać BABOK i gdzie możesz go zdobyć?

Jeśli zdecydujesz się na certyfikację - zacznij czytać jak najszybciej. Skąd bierzesz przewodnik? Istnieje wiele oficjalnych i nieoficjalnych sposobów, aby to uzyskać. Możesz zapytać swoich kolegów; może ktoś ci go pożyczy. Możesz odbyć szkolenie od oficjalnego dostawcy (na przykład Luxoft Training) i uzyskać elektroniczną wersję BABOK po ukończeniu kursu. I wreszcie możesz po prostu kupić BABOK Guide.

Jest jeszcze inny sposób, który nie tylko pomoże Ci zdobyć swoją kopię BABOK, ale także zapewni dodatkowe korzyści. To członkostwo w IIBA. Członkowie IIBA uzyskują dostęp do różnych materiałów informacyjnych i wydarzeń, które pomagają im zdobyć niezbędne kompetencje, przygotować się do egzaminów i po prostu poszerzyć swoje horyzonty. W szczególności otrzymasz bezpłatną kopię BABOK.

Kolejną, nie zawsze oczywistą, zaletą członkostwa jest zniżka na egzaminy (ceny egzaminów można znaleźć tutaj). Na przykład w momencie pisania tego artykułu zniżka na egzaminy CCBA i CBAP wynosiła 125 USD. W niektórych krajach ceny członkostwa w IIBA są zauważalnie niższe.


Wjaki sposób czytanie BABOK może Ci pomóc na wczesnych etapach przygotowań?

Przede wszystkim otrzymasz przegląd terminologii, zawartość obszarów specjalizacji oraz wprowadzenie do obowiązków analityka. Będzie to pomocne przy wypełnieniu formularza zgłoszeniowego i zdaniu egzaminu. W formularzu zgłoszeniowym zostaniesz poproszony o wskazanie swojego doświadczenia w analizie biznesowej, a także o podzielenie go na odpowiednie obszary specjalizacji. I tutaj należy bardzo uważać, aby określić tylko te zadania, które są związane z analizą biznesową w kategoriach BABOK, a nie z obszarem zarządzania projektami.

Spróbuj pokazać całe swoje doświadczenie, nawet jeśli przekracza wymaganą liczbę godzin (ogólnie iw określonych obszarach). Jest to ważne, ponieważ z różnych powodów niektóre elementy Twojego doświadczenia "mogą nie przejść" testu IIBA.

Drugą ważną kwestią, która może pojawić się na egzaminie, jest to, że pytania egzaminacyjne są sformułowane bardzo profesjonalnie, a nawet odrobinę sprytnie. Zwykle wszystkie cztery opcje odpowiedzi wydają się całkiem logiczne i poprawne.

Ale musisz wybrać tylko jedną ... I tutaj bardzo ważne jest, aby pamiętać, "co jest czym" - jeśli chodzi o techniki stosowane do zbierania wymagań, to odpowiedzi takie jak "Elicitation" i "Requirements Gathering" będą niepoprawne. "Pozyskiwanie" to nazwa obszaru wiedzy, a nie techniki, a terminu "gromadzenie wymagań" nie ma w BABOK.

Jak przygotowac sie do certyfikacji IIBA.jpg

Czy wystarczyłaby lektura BABOK, czy też musisz wziąć udział w kursach BABOK?

Kursy "na żywo" są oczywiście bardziej przydatne, ponieważ dają możliwość bezpośredniej komunikacji z ekspertami i innymi uczestnikami, którzy znajdują się na tej samej "łodzi" co Ty. Możesz na przykład wyjaśnić niektóre punkty, które zostały pominięte lub były niejasne podczas czytania przewodnika BABOK. A jeśli przejdziesz szkolenie LUXOFT Training, to oprócz omawiania trudnych tematów BABOK możesz szybko zebrać tzw. PD hours (Professional Development) - godziny dodatkowych szkoleń z tego zakresu. Ponieważ LUXOFT Training jest zatwierdzonym dostawcą edukacji (EEP) IIBA, kursy BABOK umożliwiają uzyskanie liczby PD hours równych czasowi trwania kursu. W przypadku wszystkich innych kursów i organizatorów czas trwania kursu jest przeliczany na godziny PD ze zmniejszonym współczynnikiem, dlatego do wypełnienia formularza zgłoszeniowego potrzeba więcej kursów.

Poza tym BABOK jest nieco podobny do Backlogu Produktu, który zawiera wskazówki do czegoś, co powinno być omówione bardziej szczegółowo, a nie pełnych wymagań. Nawet jeśli nauczysz się BABOK na pamięć, nie będziesz w stanie zdać egzaminu, ponieważ aby wybrać prawidłową odpowiedź, powinieneś dobrze zrozumieć istotę sprawy, odwzorować te informacje na rzeczywiste sytuacje z doświadczenia zawodowego i zdać sobie sprawę jak BABOK można zastosować w codziennym życiu.


Zdanie egzaminów certyfikacyjnych IIBA

Każdy egzamin jest zawsze stresujący i wymaga wielu czynników, aby go pomyślnie zdać. Więc pierwszą rzeczą jest wcześniejsze powtórzenie materiału i wyspanie się przed egzaminem. To standardowa rada, ale czy zawsze ją stosujemy?

Po drugie, jeśli masz wątpliwości co do swojej odpowiedzi, możesz do niej wrócić później. Czas egzaminu jest raczej naglący - jedna lub dwie minuty na pytanie (w zależności od poziomu egzaminu). "Zamrożenie" pytania do samego końca jest bardzo ryzykowne - możesz nie dotrzymać terminu egzaminu. W takim przypadku należy kierować się prostą zasadą.

Określ maksymalny czas na analizę każdego pytania. Na przykład może to być 30-40 sekund. Jeśli nie jesteś w stanie odpowiedzieć na pytanie w tym czasie, oznacz je jako wątpliwe i przejdź do następnego. W ten sposób odpowiesz na najbardziej oczywiste pytania i zaoszczędzisz czas na pozostałe. Jeśli chodzi o pozostałe pytania, istnieje ciekawe zjawisko związane ze sposobem działania naszej podświadomości.

Nawet gdy masz do czynienia z innym pytaniem, twój mózg nadal szuka odpowiedzi na pytanie, które było dla Ciebie niejasne. I prędzej czy później znajdzie odpowiedź. Dlatego kiedy wrócisz do pytań, na które nie odpowiedziałeś, wiele z nich będzie wydawać się bardziej zrozumiałych i łatwiejszych do udzielenia odpowiedzi.

Najlepiej byłoby poświęcić trochę czasu na przejrzenie wszystkich odpowiedzi, aby upewnić się, że nie ma pomyłki.

Sprawdź nasze szkolenia z analizy biznesowej, jeśli chcesz rozpocząć karierę w branży lub uzupełnić swoje obecne umiejętności BA. Powodzenia w podróży związanej z analizą biznesową.

Dmitry Pryimak

Business Analysis Consultant
Udostępnij

Masz jeszcze jakieś pytania?
Skontaktuj się z nami
Thank you!
The form has been submitted successfully.