SAFe. Światowy wiodący framework dla scaling Agile

SAFe. Światowy wiodący framework dla scaling Agile

Ten artykuł o procesach tworzenia oprogramowania Agile rozpocznie się od odniesienia do prawdopodobnie największego problemu, który pozostał (jak dotąd) nierozwiązany dla nauki XXI wieku.
6 list 2019 1012
Ten artykuł o procesach tworzenia oprogramowania Agile rozpocznie się od odniesienia do prawdopodobnie największego problemu, który pozostał (jak dotąd) nierozwiązany dla nauki XXI wieku. Będzie to interesujące i zabawne dla części z was, którzy nadal uważają się za maniaków klasowych, a reszta, mam nadzieję, będzie co najmniej intrygująca, jeśli nie trochę naciągana (przesadna).

Problem, o którym mówię, jest prosty i łatwy, poszukiwanie "Teorii wszystkiego". Jeśli nie wiesz, co to znaczy, pierwsze pytanie, które przychodzi mi do głowy, brzmi: "Gdzie mieszkałeś do tej pory?"
Na bok żarty. Metafora, o której mówię, to ciągły wysiłek najbardziej błyskotliwych umysłów w nauce, aby pogodzić dwie pozornie niezgodne wersje naszego wszechświata: świat kwantowy i ogólną teorię względności. Pierwsza dotyczy tego, co dzieje się na bardzo małą skalę, na odległościach mierzonych stałą Plancka (10-35 m) w dziedzinie fotonów, kwarków i bozonów. Światem rządzą dziwne prawa i siły. Druga wyjaśnia, co dzieje się w naszej skali: ludzie, planety, galaktyki i wszechświat. Ten świat rządzi grawitacją.

Nazwiska takie jak Einstein, Hawkins, Bohr, Schrodinger i Feynman powinny brzmieć znajomo. Powinieneś także wiedzieć, że obecnie nie ma ostatecznej formy teorii, która mogłaby wyjaśnić i modelować obie wersje tej rzeczywistości. Możesz się spierać, że teraz mamy Kwantową Teorię Pola (ang. Quantum Field Theory) lub Teorię Strun (ang. String Theory), które mają największe szanse, aby stać się JEDNĄ teorią, ale prawdopodobnie przed nami jeszcze długa droga.

Skąd to nieoczekiwane porównanie między fizyką a rozwojem produktu?

Nie dlatego, że jest miejsce na porównanie największych geniuszy, które stworzył nasz świat z ludźmi pracującymi w branży IT. Ani dlatego, że chcemy powiedzieć, że programiści są podobni do bozonów lub elektronów, ponieważ mogą być bardzo nieuchwytni podczas oceny ich obecnego stanu. Lub, że ich zachowanie jest czasami trudne do zrozumienia. Nie dzieje się tak również dlatego, że firmy są podobne do planet o porównywalnej bezwładności i odporności na zmiany.

Celem jest powrót na ziemię i spojrzenie na nasze organizacje oraz systemy, które opracowujemy, z bardziej pragmatycznego i realistycznego punktu widzenia. Zrozumienie, że chociaż istnieje złożoność, a problemy, przed którymi stoimy, są jednak rzeczywiste, nie są one wcale porównywalne z naprawdę trudnymi problemami w innych dziedzinach. Można stawić im czoło i rozwiązać je korzystając z odpowiedniego sposobu myślenia, a będą działać w rozsądnym czasie.

Dobra wiadomość jest taka, że mamy do czynienia z systemami, których zachowania są zrozumiałe, modelowane i ulepszane nawet przez inżynierów takich jak ja. Dwa główne systemy, o których mówimy podczas opracowywania produktu, to sam produkt i organizacja pracująca nad jego wdrożeniem.


W dziedzinie rozwoju produktu dwie strony wymagające pogodzenia to ludzie biznesu kontra pracownicy, którzy pracują nad samym wdrożeniem. Ludzie lubią programistów, analityków funkcjonalnych, testerów. Inaczej mówiąc, istnieją dwa odrębne punkty widzenia: duże inicjatywy i plany wysokiego szczebla oparte na wieloletniej skali czasowej w stosunku do codziennych czynności każdego pracownika. Te dwa poglądy w żadnym wypadku nie powinny być ze sobą przeciwne ani sprzeczne, a rozwiązanie różnic między obiema stronami powinno być możliwe do osiągnięcia.

Mimo że zwinny rozwój, w różnych odmianach, istnieje już od ponad 20 lat oraz mieliśmy także Toyota Production Systems, Lean, system produkcyjny "Just in time" itd., - to nadal wygląda na to, że walczymy próbując wyrównywać i budować duże systemy oraz rozwiązania w dużych organizacjach składających się z setek lub tysięcy osób.

Pogodzenie tych dwóch perspektyw i rozwiązanie problemów z dużymi organizacjami powinno być głównym celem każdego frameworka próbującego skalować zasady Agile, wartości i procesy z poziomu zespołu do poziomu całej organizacji, co jest zdecydowanie częścią misji również Scaled Agile Framework (SAFe).

SAFe Swiatowy wiodacy framework dla scaling Agile.jpg


Krótkie wprowadzenie do SAFe

SAFe udaje się przynieść dobry kompromis, ponieważ z prawie wszystkim co określa, pozwala każdemu uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, tworzeniu nowego projektu, architekturze i identyfikowaniu ulepszeń. Można je promować i uprzemysławiać, jeśli mają sens na większą skalę organizacji. Innymi słowy, jest to oddolne podejście do ogólnego wspierania innowacji.
Framework ten zapewnia również środki do zdefiniowania ram procesu decyzyjnego, wytyczne, które należy stosować i których należy przestrzegać we wszystkich obszarach, a także procesy i narzędzia zarządzania potrzebne do zamknięcia pętli i pomiaru korzyści. Wszystko to podkreśla odgórne podejście do ogólnych wytycznych i strategii.

Struktura SAFe istnieje od 2011 r. i jest najczęściej stosowaną zwinną strukturą skalowalną, a dokładniej z 30% wdrożeniem takiej struktury, będąc bardziej dokładnym. Ma silną i aktywną społeczność praktyków oraz osób adoptujących i wydaje się być najbardziej atrakcyjnym zwinnym systemem dla menedżerów i kadry kierowniczej.

Zapewnia 4 konfiguracje, które można wykorzystać w celu zaspokojenia potrzeb różnych organizacji, począwszy od wdrażania małych produktów, nad którymi może pracować 50-150 osób, aż do potrzeb firmy posiadającej portfolio bardzo dużych rozwiązań lub usług i dziesiątek tysięcy pracowników.

Wszystko, co warto wiedzieć, można znaleźć na oficjalnej platformie, którą można znaleźć tutaj. Pozostała część artykułu będzie składać się z szeregu przykładów sytuacji lub problemów, które można rozwiązać, biorąc pod uwagę zasady i praktyki określone w SAFe, podkreślając rzeczywiste korzyści, a na koniec listę dostępnych szkoleń z naszego katalogu.

Chcesz wdrożyć SAFe w swojej organizacji? Sprawdź nasz katalog szkoleń SAFe.


Iulian Velea
Certified SAFe Program Consultant (SPC4)

Udostępnij

Masz jeszcze jakieś pytania?
Skontaktuj się z nami
Thank you!
The form has been submitted successfully.