Standardy zawodowe w IT. Część 2.

Standardy zawodowe w IT. Część 2.

Jest to druga część naszego artykułu na temat idei standardów zawodowych w branży IT.
5 wrz 2019 1094
Jest to druga część naszego artykułu na temat idei standardów zawodowych w branży IT.

A czy sami specjaliści techniczni potrzebują takich standardów?


Nie jest tajemnicą, że teraz specjaliści IT rzadko mają wykształcenie branżowe. Aby stale się rozwijać po ukończeniu studiów oraz śledzić ciągłe i szybkie zmiany w branży, powinieneś stworzyć mapę pokazującą, gdzie specjalista jest teraz i gdzie musi on być w przyszłości. Określ obszary wymagające rozwoju i kierunki, które początkowo pozostawały nieostre. Oczywiście taki rozwój nie zawsze wymaga głębszej analizy języków programowania, nowych ram i platform lub wersji środowiska - wiele rzeczy, których należy się nauczyć, znajduje się na przecięciu kompetencji, w obszarze interakcji z użytkownikami, procesami, nowymi rozwiązaniami architektonicznymi i bezpieczeństwem.

Standardy zawodowe mogłyby pomóc w odpowiedzi na pytanie: Czy kierownictwo uważa, że nie jestem jeszcze wart pozycji "starszego programisty"? Jest to jednak odrębny temat związany z oszacowaniem i oceną wyników, który dotyczy norm, ale nie ogranicza się tylko do nich.

Niestety, chociaż opracowano standardy dla wielu zawodów IT, nie są one w pełni wykorzystywane. Przyczyny tego są liczne: potrzeba dalszego szczegółowego opracowania, wysokie koszty wdrożenia zgodności z tymi standardami w każdej firmie, nieoczywistość szybkiego efektu ekonomicznego.

Standardy zawodowe w IT Luxoft Training.jpg


Mimo to możesz korzystać z najbardziej udanych części, które są skorelowane z zadaniem.


W naszej praktyce tworzymy zestaw testów dla kierunków informatycznych, które pozwalają nam uzyskać obiektywny obraz kompetencji każdego specjalisty, jednostki lub firmy. Oczywiście wyników tych testów nie można wykorzystywać osobno - stanowią one znaczną część awansowania pracowników lub planowania szkoleń. Testowanie pozwala uzyskać (obiektywnie i niezależnie) ogólny widok i podstawę do porównania - poziomą (między profesjonalistami / jednostkami) i pionową (w czasie).

Testy nie są proste (np. dla programisty mogą to być jeden lub dwa testy w językach programowania plus test wiedzy ogólnej związanej z "ogólnym programowaniem" - procesy programowania, podstawy bezpieczeństwa, algorytmy i dziedzina tematyczna. Zadanie staje się trudniejsze, ponieważ podobne pozycje o tych samych tytułach w różnych firmach mogą oznaczać zupełnie inne kompetencje.

Jeśli struktura personelu i macierz kompetencji mogłyby początkowo opierać się na jednym standardzie, a potem na planowaniu audytów, ocen, testów itp. byłoby to tańsze i mniej czasochłonne.

Zainteresowany szkoleniami z zakresu IT&C? Sprawdź nasz katalog szkoleń.


Udostępnij

Masz jeszcze jakieś pytania?
Skontaktuj się z nami
Thank you!
The form has been submitted successfully.