Testowanie aplikacji za pomocą JUnit5 i Mockito. Część 2

Testowanie aplikacji za pomocą JUnit5 i Mockito. Część 2

Drugi artykuł z naszej serii o EasyMock, JMock i Mockito. Miłego czytania.
9 gru 2021 770

Web client with Mockito 1.jpg

Web client with Mockito 2.jpg


W listing 7 wykonujemy następujące czynności:

  1. W tym przykładzie importujemy potrzebne zależności, statyczne i niestatyczne (1).
  2. Rozszerzamy ten test za pomocą MockitoExtension (2). W tym przykładzie Mockito, to rozszerzenie jest potrzebne, aby móc tworzyć pozorowane obiekty za pomocą adnotacji, tak jak to robimy w (3). To informuje Mockito o utworzeniu jednego pozorowanego obiektu typu ConnectionFactory i jednego pozorowanego obiektu typu InputStream.
  3. W (4) rozpoczynamy deklarację oczekiwań. Zwróć uwagę na piękny sposób, w jakim deklarujemy kolejne wykonanie metody read () strumienia (5), a także zwracane wartości.
  4. W (6) wywołujemy testowaną metodę, aw (7) potwierdzamy oczekiwany wynik.
  5. Udostępniamy również inną metodę @Test, która testuje naszego WebClienta w wyjątkowych warunkach. W (8) deklarujemy oczekiwanie metody factory.getData (), aw (9) deklarujemy oczekiwanie metody mockStream.read (). W (10) poinstruowaliśmy Mockito, aby zgłosił IOException po zamknięciu strumienia.

Wnioski

W tym artykule przedstawiono kroki potrzebne do przetestowania aplikacji Java za pomocą JUnit 5 i Mockito. Pokazaliśmy, jak przetestować funkcjonalność AccountService, mockując AccountManager i WebClient przez mockowanie ConnectionFactory i InputStream.

Jak widać, framework Mockito może być używany z nowym modelem rozszerzenia JUnit 5 - i nie programowo, jak JMock, ale za pomocą JUnit 5 @ExtendWith i adnotacji Mockito @Mock.

Interesujesz się JUnit? Sprawdź nasze szkolenia


Catalin Tudose
Java and Web Technologies Expert
Udostępnij

Masz jeszcze jakieś pytania?
Skontaktuj się z nami
Thank you!
The form has been submitted successfully.