Zaufanie w Zespole. Co wpływa na zaufanie

Zaufanie w Zespole. Co wpływa na zaufanie

Zaczniemy od czynnika, który ogólnie pomaga w budowaniu zaufania lub rzeczy, które mogą na nie wpływać.
17 sty 2019 1181
Zaczniemy od czynnika, który ogólnie pomaga w budowaniu zaufania lub rzeczy, które mogą na nie wpływać.

  1. Wiek. Osoba, która jest w podobnym wieku jak ty lub niewiele starsza automatycznie staje ci się bliższa, niż osoba, która jest znacznie od Ciebie młodsza lub starsza.
  2. Podobne myślenie. Bardziej ufamy osobie, której poglądy życiowe są podobne do naszych. Kiedy dyskutujesz o jakimkolwiek problemie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że polubisz kogoś, kto przyjął tę samą postawę co ty. Czasami może to stanowić problem, ponieważ ufamy takim osobom nawet w obszarach, w których nie są ekspertami lub mogą mieć różne poglądy.
  3. Podobieństwo pod względem ścieżki kariery. Przykładowo, będziesz mieć większe zaufanie do osoby, która ukończyła tę samą uczelnię i ma tę samą specjalizację co ty, niż do osoby, która studiowała na innej uczelni. Możesz nawet nie wiedzieć jaki ona/ona miał(a) stopień, a wciąż bardziej ufasz kolegom ze swojego uniwersytetu.
  4. Podobieństwo w wyglądzie. W tym przypadku podobieństwo w wyglądzie uruchamia mechanizm identyfikacji "przyjaciel lub wróg", który jest genetycznie obecny w człowieku od czasów, kiedy członkowie jednego plemienia wyglądali bardzo podobnie, a członkowie innego plemienia byli postrzegani jako wrogowie.
  5. Doświadczenie zawodowe lub kompetencje. Mamy skłonność wierzyć ludziom, którzy są ekspertami w swojej dziedzinie. Na przykład, nie wiedząc zbyt wiele o konstrukcji samochodu, wolimy posłuchać mechanika (o ile chodzi o możliwą usterkę) niż osoby, która nie jest specjalistą od samochodów. Zapamiętaj wyrażenie "sofa experts". Tak, tak. Używamy tego zwrotu w odniesieniu do osób, które próbują nam coś przekazać i udowodnić, nie mając do tego odpowiednich kompetencji. I znowu, może pojawić się problem, kiedy jesteśmy skłonni wierzyć ludziom w jakiejś innej dziedzinie, w której nie mają tak dużego doświadczenia. Może to stanowić problem, a niektóre manipulacje właśnie na tym się opierają, na przykład w reklamie. Pokazuje się nam słynnego sportowca mówiącego "Ten dezodorant jest najlepszy", a my następnie zamierzamy go kupić. Ale jeśli pomyślisz dwa razy, zastanowisz się dlaczego ten dezodorant powinien być najlepszy. Tylko dlatego, że jest promowany przez słynnego sportowca?
  6. Zdolność do podejmowania właściwych decyzji. Najbardziej niejednoznaczny punkt jest jako ostatni. Ta zdolność jest trudna do opisania w kilku słowach. Po pierwsze, nie ma jednoznacznie dobrych i złych decyzji. Tylko historia i ludzie, którzy oceniają tę historię, mogą stwierdzić, czy decyzja była właściwa czy nie. Po drugie, nie jest to zdolność jako taka. Obejmuje zestaw umiejętności: myślenie strategiczne, wiedzę, umiejętności i doświadczenie (lub innymi słowy "kompetencje"), niektóre umiejętności miękkie, które pomogą ci właściwie opisać rozstrzygnięcie potencjalnym słuchaczom. Zwykle doświadczeni menedżerowie posiadają tę umiejętność w takiej czy innej formie - ludzie, którzy mają różne projekty w swoich portfoliach, zarówno te zakończone sukcesem, jak i te, które się nie powiodły.

Zaufanie w Zespole.jpg


Wszystkie te czynniki działają w połączeniu ze sobą. Innymi słowy, nie można powiedzieć, że automatycznie będziesz mieć więcej zaufania do osoby, która jest nieco starsza od ciebie lub jest ekspertem w swojej dziedzinie. Oczywiście, że nie. Co więcej, każdy ma swoje własne doświadczenie życiowe, które wpływa na naszą postawę.

Vadim Kachurovsky

Udostępnij

Masz jeszcze jakieś pytania?
Skontaktuj się z nami
Thank you!
The form has been submitted successfully.