Kluczowe pojęcia architektury oprogramowania

Kluczowe pojęcia architektury oprogramowania

Szkolenie z zakresu podstawowych pojęć w kontekście architektury oprogramowania oraz identyfikacji wymogów projektowania, dokumentowania i analizy.
Kod: ARC-001
Czas trwania: 24 godzin

Opis szkolenia

Kurs wprowadza uczestnika w główne pojęcia oraz kontekst architektury oprogramowania. Uczestnik nauczy się praktyk, takich jak identyfikacja istotnych wymogów, projektowania, dokumentowania i analizy - innymi słowy o raczej ogólnej metodologii niezwiązanej z określoną technologiczną podstawą lub obszarem specjalistycznej wiedzy.

Materiał teoretyczny jest zilustrowany przykładami z doświadczenia trenera i utrwalany przy pomocy krótkich ćwiczeń. Druga część każdego dnia kursu to gry zespołowe, w których uczestnicy spróbują zastosować te praktyki w niektórych przypadkach odnoszących się do problemów biznesowych związanych z tworzeniem oprogramowania.

Materiały kursu są przedstawione w języku angielskim.

Plan szkolenia

 • Kontekst, główne pojęcia, przegląd dyscypliny projektowania i analizy architektury systemów programistycznych, rola architekta,
 • Inicjowanie projektu: określenie stron zainteresowanych i celów biznesowych,
 • Identyfikacja, formalizacja i priorytetyzacja wymogów do charakterystyk jakościowych systemu (główne: wydajność i skalowalność, dostępność, bezpieczeństwo, zmienność oraz inne atrybuty jakościowe),
 • Projektowanie architektury: proces podjęcia decyzji, pojęcia taktyk, patternów, podejść, stylów; typowe taktyki dla osiągnięcia głównych charakterystyk jakościowych,
 • Dokumentowanie architektury: cel i struktura opisu architektury; podejście do tematu z różnych "punktów widzenia" oraz poglądów architektonicznych, szczegółowe zbadanie kilku ogólnie powszechnych podejść (4+1 i Rozansky&Woods), wykorzystanie technik modelowania, perspektywy zastosowanych taktyk dla osiągnięcia żądanych jakościowych charakterystyk systemu; wzór opisu; wykorzystanie uproszczonego opisu w przygotowaniu przedsprzedażowym.
 • Analiza architektoniczna: formalne procesy analizy i oceny architektury z zaangażowaniem różnych zainteresowanych stron, identyfikacja podjętych kompromisów oraz ryzyka architektonicznego, dalsza praca z ryzykiem.

Cele

Celem kursu jest nauczenie architektów, analityków systemów i liderów technicznych umiejętności projektowania oraz analizy architektury oprogramowania, które można zastosować:

 • w projektach bieżących dla zabezpieczenia jakości dostarczanego systemu, rozstrzyganych problemów i zarządzania oczekiwaniami zleceniodawcy,
 • w przygotowaniu przedsprzedażowym jako katalizator przeprowadzenia analizy, projektowania przygotowawczego i oceny, w celu zmniejszenia poziomu ryzyka danej oferty handlowej.

Grupa docelowa

Główna:
 • architekci
 • liderzy techniczni i wiodący programiści
 • analitycy systemowi i projektanci
Dodatkowa:
 • menedżerowie projektów, jakości, przygotowania przedsprzedażowego
 • analitycy biznesowi

Wymagania

 • Doświadczenie w inżynierii oprogramowania w różnych rolach powyżej trzech lat
 • Uczestnictwo - powyżej 1 roku, w projektach programistycznych w jednej z ról, określonych w grupie docelowej
 • Podstawowa znajomość języka angielskiego

Harmonogram w Online Cennik
Zapisz sie na nastepny kurs
+
Wczesniejsza rejestracja gwarantuje priorytet. Powiadomimy panstwa o nastepnym zaplanowanym szkoleniu na ten temat.
Online 2860 zł
Bucharest 2860 zł
Kraków 2860 zł
Wroclaw 2860 zł

Uprzejmie informujemy, że płatność za każde szkolenie będzie realizowana w lokalnie obowiązującej walucie. Jednocześnie informujemy, że podane ceny mogą ulec zmianie w zależności od lokalizacji szkolenia oraz trybu jego realizacji. Do ceny netto widocznej przy wybranym szkoleniu należy doliczyć 23% podatku VAT.

Zarejestruj się na następne szkolenie

* - Wymagane pola
Imię*
Nazwisko*
Firma
Email*
Preferred Location
Numer telefonu*
Twój komentarz
Masz jeszcze jakieś pytania?
Skontaktuj się z nami
Thank you.
Your request has been received.